קבוצות מחקר

מעגלים קוונטים מכאניים

 מעגלים קוונטים מכאניים
מעגלים קוונטים
מכאניים

בחיפוש אחר המגבלות הבסיסיות והטכנולוגיות של מכניקת הקוונטים

האם ניתן לקחת עצם יומיומי כמו תוף קונגו ולמצבו בסופרפוזיציה קוונטית? אם לא ניתן - מדוע? האם הסיבה היא מהותית וניתן לתרגמה לחסמים על הנכונות של מכניקת הקוונטים? אם ניתן - למה הדבר שימושי? האם נוכל להשתמש בזה למטרולוגיה טובה יותר, איחסון מידע קוונטי לזמנים ארוכים יותר או לצורך בנייה של מערכות קוונטיות היברידיות? 

אנו חוקרים quantum MEMS: מעגלים מיקרו-אלקטרומכאניים. מערכות היברידיות אלו מצמדות בין מעגלי מיקרוגל לבין עצמים מיקרו-מכאניים (״תופים״). הם משממשות כפלטפורמה ללמוד היבטים בסיסיים של תורת הקוונטים עבור עצמים גדולים יחסית (כקוטר שערה אנושית) ובו בזמן כקרש קפיצה לטכנולוגיות קוונטיות המשתמשות במיקרוגל: תקשורת קוונטית, הארה קוונטית, ועיבוד מידע קוונטי. 

אנחנו גם לא מפחדים מתיאוריה ושוקלים בכובד ראש מהי הדרך הנכונה לבצע טומוגרפיה של מצבים ותהליכים קוונטים, לחסום שזירה קוונטית ולעבד מידע קוונטי בעזרת משתנים רציפים. 

לאתר המעבדה  

המעבדה לספינטרוניקה

capua logo
המעבדה
לספינטרוניקה

הקבוצה עוסקת בטכנולוגיה חדשנית בעולם האלקטרוניקה הקרויה ספינטרוניקה -  אלקטרוניקה המבוססת ספין האלקטרון. בטכנולוגיה זו זורמים זרמים חשמליים בהם ספין האלקטרון מקוטב בכיוון מוגדר וכך אנו מנצלים את תכונת הספין של האלקטרון מעבר למטענו בלבד על מנת לפרוץ את גבולות האלקטרוניקה הקונבנציונלית. בקבוצה אנו מפתחים דרכים לשליטה בספין האלקטרון בהתקנים חשמליים מהונדסים ברמה האטומית לאפליקציות חישה, זיכרון ועיבוד.

לאתר המעבדה

המעבדה לאינפורמציה, סימולציה וחישה קוונטיות

ניר לוגו
המעבדה לאינפורמציה, סימולציה
וחישה קוונטיות

מחקר שלנו מתמקד ביצירת פלטפורמה חדשה למחקר בסיסי במדע קוונטי וליישומים אינטרדיסציפלינריים. אנו חוקרים את מרכזי הצבע חנקן-חור (NV) ביהלום, המשמשים כאבני בניין לעיבוד מידע קוונטי, סימולציות קוונטיות וחישה קוונטית. 

כיווני המחקר הכלליים במעבדה:

  • מחקר בסיסי בתורת הקוונטים ובאינפורמציה קוונטית
  • שימוש במרכזי NV באבני בניין למערות חישוב קוונטיות ולסימולציה קוונטית של מערכות רבות-חלקיקים
  • טכנולוגיות קוונטיות – פיתוח גלאים ננו-קוונטיים רגישים

לאתר המעבדה

המעבדה לדימות מתקדם

ori
המעבדה לדימות
מתקדם

המחקר בקבוצתנו מתמקד בפיתוח שיטות מתקדמות לדימות וחישה בתווכים מורכבים. מטרתנו היא לפתח אמצעים חדשניים שיאפשרו להביט לעומק גוף האדם באופן לא פולשני, לראות דרך ערפל, דרך סיבים דקיקים, ולחוש ולהתריע על אובייקטים שלא ניתנים לגילוי בטכניקות הקונבנציונליות. פריצות הדרך בעבודתנו מתאפשרות באמצעות שילוב דיגיטלי של אור, אולטראסאונד, ושיטות חישוביות מתקדמות לשחזור תמונה מתוך מידע עשיר וייחודי.

לאתר המעבדה

המעבדה להתקנים פוטוניים

danmarom
המעבדה להתקנים
פוטוניים

אנחנו חוקרים שיטות להגדלת הקיבולת ושיפור היעילות במערכות תקשורת סיב-אופטיות, לתמיכה בצריכת האינפורמציה הגדלה של האנושות. החידושים שלנו ברמת התקנים פוטוניים מבוססים על מבנים מהונדסים להולכת אור על גבי שבב (מעגלים פוטוניים מודפסים לביצוע משימה ייעודית, בדומה למתבצע במעגלים אלקטרוניים), בניית תתי-מערכות בשימוש באופטיקה מרחבית (עדשות, סריגי דיפרקציה, מסכות פאזה, וכד'), וכן השילוב ביניהם. התקנים ותתי-מערכות אלו מאפשרים לנהל את תעבורת התקשורת ברשתות אופטיות מורכבות, כמו אלו בתשתית האינטרנט ובמרכזי אגירת ועיבוד הנתונים ('הענן'). 
ארגז הכלים העומד לרשותנו כולל: שימוש בכל דרגות החופש האופטיות (זמן, תדר, פאזה, קיטוב, ומרחב), עיצוב המרחב הדו-ממדי והתלת-מימדי בכלים ליטוגרפיים בסקלה ננומטרית, חומרים עם תכונות פיסיקליות מתאימות לרבות אפקטים אלקטרואופטיים ולא-ליניאריים וניצולם, והנעה מכנית בטכנולוגיית ממס. 

לאתר המעבדה

המעבדה למחשוב אופטואלקטרוני

אגרנט
המעבדה למחשוב
אופטואלקטרוני
  • גילוי מוקשים המוטמנים בקרקע, וחישה כימית של חומרי מטרה שונים באמצעות חיישנים ביו-אופטואלקטרוניים המבוססים על חיידקים פולטי אור מהונדסים גנטית.
  • תכנון בנייה ואפיון של התקנים אלקטרו-הולוגרפיים המבצעים מיתוג פוטוני וכיוונון אורכי גל המיועדים ללייזרים של מצב מוצק, בפרט עבור מערכות LIDAR וחיישנים המבצעים חישה מרחוק.
  • פיתוח אנטנות רדיו זעירות על מצעי KLTN עבור התקנים רפואיים המושתלים בגוף.

לאתר המעבדה 

המעבדה לננו הנדסה קוונטית

paltiel_logo
המעבדה לננו
הנדסה קוונטית

אנחנו מפתחים התקנים קוונטיים הפועלים בטמפרטורת החדר. המחקר בקבוצה משלב ידע בהתקנים, פיסיקה ביולוגיה וכימיה. מטרת הקבוצה היא לנצל מולקולות וחלקיים ננומטרים המשפיעים על פני השטח על מנת ליצור דרך לשלב את מכניקת הקוונטים בהתקנים העובדים בטמפרטורת החדר. הקבוצה גם משלבת דרכי חישוב "קלאסיות" עם קוהרנטית קוונטית במרחקים הקטנים. מומחיות הקבוצה היא התקנים ננו-מטרים, גלאים, מקורות, והתקני לוגיקה וזיכרון.מאמץ רב מושקע באלקטרוניקה מבוססת ספינים המשתמשת במולקולות כיראליות. מאמץ זה הביא לפיתוח התקני זיכרון מבוססי ספין פשוטים, ולפריצות דרך בתחום הכימיה והביולוגיה.במחקר מקביל ומשלים אנו חוקרים את המעבר מביולוגיה קוונטית לקלאסית במנגנונים ביולוגים ממשיים.

לאתר המעבדה 

מעבדת התקנים ננו-פוטונים

מעבדת התקנים  ננו-פוטונים
מעבדת התקנים
ננו-פוטונים

ננופוטוניקה היא המדע של אינטראקציות בין אור לחומר בקנה מידה ננומטרי. בקבוצה שלנו אנו מתמקדים בהתקנים ננו-פוטוניים, תוך שימוש במגוון חומרים כולל מוצקים (מתכות, מוליכים למחצה, דיאלקטריים), נוזלים ואדים אטומיים. מחקר טיפוסי מתחיל בהגדרת רעיונות חדשים למכשירים מתקדמים, ממשיך בתכנון ופבריקציה של מכשירים אלו, כל הדרך עד לאפיון והניסוי שלהם במעבדה. באמצעות מכשירים אלה אנו חוקרים תופעות בסיסיות באינטראקציות אור וחומר. מכשירים אלה משמשים גם להדגמה של אינספור יישומים בקנה מידה ננומטרי - תקשורת אופטית, זיכרון, הדמיה, עיצוב אלומה, קצירת אנרגיה, חישה ביוכימית ומטרולוגיה.
לאתר מעבדה

מעבדת חיישנים קוונטים

liron_logo
מעבדת חיישנים
קוונטים

מה אנו עושים? אנו לומדים את הפיסיקה והיישומים של מכשירי מדידה זעירים, ש"הפעימות" שלהן נקבעות על ידי תכונות קוונטיות של האטומים. המעבדה תחקור את אבני הבניין הבסיסים של חיישנים קוונטים, תוך שימוש ביישומים ודיספלינות מעולם מטרולגיית זמן ותדר. נענה על שאלות כגון כיצד מתנהגים אטומים כלואים במימדים קטנים? כיצד מבצעים אטומים אינטרקציה עם ודרך קירות? וכמו כן, כיצד מסרקי תדרים מבצעים אינטרציה חזקה עם אטומים? לאור אלו, נפתח סוגים שונים של שעונים אטומים, מגנטומטרים וחיישני שדה-חשמלי על ידי שימוש במסרקי תדרים זעירים, תאי אטומים "חכמים" וננוטכנולוגיה.

לאתר המעבדה

מעבדת ליזרים מהירים

gilad
מעבדת ליזרים
מהירים

במשך שנים רבות, מאז גילוי התופעה של הרמוניות גבוהות, שאפו חוקרים לשפר את יעילות ההמרה כדי לקבל מקור קרינת X בעוצמות שיאפשרו יישומים שאינם אפשריים כרגע. אצלנו במעבדה אנו תוקפים בעיה זו בשני כיוונים חדשים: בראשון אנו משתמשים בלייזר רב עוצמה (20 טרה-וואט) במקום בלייזרים הרגילים ומיצרים את ההרמונית בתוך מוקדים ארוכים. הכיוון השני שאנו מיישמים הוא לנצל רזוננס פאנו על מנת ליעל את יצירת ההרמוניות. תהליך זה מעניין לכשעצמו מכיוון שהוא מכיל פיסיקה סופר-מהירה של אינטראקציה רב גופית ואנו חוקרים את גם התהליך עצמו. פרויקטים נוספים שמתקיימים אצלנו הם עירור של גלים דמויי צונאמי בפלסמות תוך שימוש בתופעת האוטורזוננס ופיתוך משפחת לייזרי פמטושניה בתחום האינפרא אדום.

לאתר המעבדה